Kopřivnické noviny č. 41/99 ze dne 25. listopadu 1999

Zprávy z města a okolí

Na diskuzi se sjeli všichni čtyři avizovaní politici

Okresní shromáždění upravilo rozpočet za loňský a letošní rok

Zdravotní pomůcky z dovozu usnadňují zapojování do života

Zřízení ústavu sociální péče nemá odpůrce

Starostové miniregionu se sešli poprvé od komunálních voleb

Dakar letos přijde na sedm a půl milionu

Slumeko poslalo zpracovat milion plastových láhví

Kabelovka testovala možnosti datových přenosů

Součástí tříděného odpadu jsou i krabice Tetrapacku

Úkolem politiků je praktické naplňování proklamací o vstupu do Evropské unie

Buzková chválila ideu podnikatelské zóny

Jednota v pohledu na listopad ’89 se vytratila

Trpělivost a zručnost zdědila třináctiletá Monika po otci

Stíny

Cestovka Mirtour podporuje obnovu vyhořelých chat


Zprávy z města a okolí

Na diskuzi se sjeli všichni čtyři avizovaní politici

Petra Buzková (ČSSD) a Petr Nečas (ODS) naslouchají svým kolegům v průběhu diskuze nazvané ’Jak jsme daleko s demokracií’.
Foto: David Macháček

K o p ř i v n i c e (dam) - Ačkoliv to u podobných akcí nebývá zvykem, všichni čtyři předem ohlášení účastníci páteční diskuze ’Jak jsme daleko s demokracií’ minulý pátek dorazili do velkého sálu kopřivnického kulturního domu.

Petra Buzková (ČSSD), Petr Nečas (ODS), Zdeněk Kořistka (US) a dopravní nehodou pozdržený Cyril Svoboda z KDU-ČSL se zamýšleli nad právním vědomím občanů, občanskou společností a decentralizací.

„Výhodou tohoto setkání může být to, že tady nejsou televizní kamery. Já nic neprozradím a tak by přítomní politikové možná mohli říct víc, než běžně sdělují na obrazovku,“ zahájil diskuzi její moderátor publicista a redaktor Českého rozhlasu Ivan Hoffman. Ale jeho předpoklad se bohužel nenaplnil. Politici předvedli možná jen více vzájemné arogance než na obrazovce, ale nic, co by jejich slovní přestřelky udělalo zajímavější.

„Mně se líbí, jak se tady volně vznášejí pomyslné množiny čtyř politických stran, kde se místy setkají a v něčem se prolnou a potom se zase naopak prolnou s nějakou jinou,“ řekla v průběhu diskuze Buzková a byla relativně přesná. I když předem určená témata besedy zněla na papíře spíš jako velmi obecná, v průběhu samotné diskuze je politikové aplikovali na konkrétní a mnohdy velmi aktuální události. V souvislosti s právním vědomím tak na přetřes přišlo zrušení čtrnáctých platů ústavních činitelů. V rámci rozmluvy o občanské společnosti se přítomní politici vyjadřovali také ke zcela čerstvé výzvě studentů vyzývající současné politické špičky k odchodu a podobně.

Ačkoliv některým lidem v sále chyběla možnost vyjádřit svůj názor a položit diskutujícím otázku, forma, jakou pořadatelé zvolili, tedy beseda podobná televizním debatám řízená jedním redaktorem, se ukázala jako dobrá. Pořadatelé mohli být spokojeni také s návštěvností, ve zpola zaplněném sále mohlo odhadem být kolem stovky přihlížejících.


Okresní shromáždění upravilo rozpočet za loňský a letošní rok

K o p ř i v n i c e (hod) - Okresní shromáždění se uskutečnilo v úterý 16. listopadu v dopoledních hodinách a na programu jednání byla úprava okresního rozpočtu roku 1998, závěrečný účet okresu roku 1998 a úprava rozpočtu okresního úřadu na rok 1999. Na jednání okresního shromáždění se volilo pracovní předsednictvo na příští shromáždění, které bude řešit okresní rozpočet na rok 2000, za Kopřivnici byl navržen radní Josef Pavelka.

„Byli jsme upozorněni na rozdělení územně vyrovnávací dotace. Dopravní obslužnost byla snížena z původně plánovaných 47 na 34 milionů a ten rozdíl půjde z finančních prostředků, které byly jinak určené pro obce. Na jednání jsme obdrželi písemné informace o přípravě návrhu místních rozpočtů na rok 2000,“ řekl starosta Jiří Tichánek.


Zdravotní pomůcky z dovozu usnadňují zapojování do života

K o p ř i v n i c e (ili) - Okresnímu klubu stomiků se sídlem v Novém Jičíně, který sdružuje i pět členů z Kopřivnice a místních částí, byla přiznána městskou radou dotace na činnost ve výši jednoho tisíce korun. Klub vznikl v roce 1992 a sdružuje lidi postižené stomií. U většiny těchto lidí bylo řešeno nádorové onemocnění tlustého střeva nebo konečníku.

Ještě do nedávna byli tito lidé postaveni na okraj společnosti. Dnes jsou již dostupné pomůcky z dovozu, které umožňují postupné zapojování do života a případně i do pracovního procesu. Nedostatečná je však informovanost jak postižených, tak veřejnosti.

Hlavním úkolem klubu stomiků je pomáhat postiženým lidem zvládnout jejich problémy, osvětová činnost v oblasti zdravotnictví, informovat o dostupných pomůckách, o výši úhrady pojišťovnami a pomáhat zvládnout psychické problémy způsobené novou situací. Klub pro stomiky pořádá přednášky lékařů, stoma-sester, onkologa, předvádění dostupných pomůcek, informuje o ošetření stomie. Navíc během roku organizuje pravidelné schůzky, rekondiční pobyty a společenské akce.

Činnost klubu je odvislá od získaných dotací, protože většina členů je na invalidním důchodu, a proto nelze stále zvyšovat členské příspěvky.


Zřízení ústavu sociální péče nemá odpůrce

K o p ř i v n i c e (ili) - V rámci 5. zasedání městského zastupitelstva byl projednáván návrh na realizaci Ústavu sociální péče s denním pobytem pro občany s kombinovanými vadami a zároveň jeho začlenění pod příspěvkovou organizaci města Střediska sociálních služeb města Kopřivnice.

Při přednesení návrhu se místostarosta Zdeněk Krajčír nezaobíral významem ústavu, o kterém není pochyb, ale zdůraznil výhody začlenění pod středisko sociálních služeb. V rámci předběžného řízení byla oslovena okolní města a obce ke spolufinancování ústavu za předpokladu, že v zařízení budou mít umístěné své občany.

„Zprávu je třeba jenom podpořit, ale jen v krajním případě bych dal možnost ostatním městům. V první řadě tu jsou občané Kopřivnice a místních částí,“ začal diskuzi Petr Chromečka.

Starosta Jiří Tichánek zdůraznil, že se bude v podstatě jednat už o třetí zařízení, které bude plnit úlohu v rámci okresu i mimo něj. „Byl bych rád, kdybychom se vyhnuli problémům s financováním, s kterými se dnes potýkáme v Dětském centru a Azylovém domu pro matku a dítě.“

Ředitelka Dětského centra Dagmar Jančálková poukázala na to, že ústav, co by státní zařízení, bude dostávat příspěvek od státu i od samotných klientů, proto příspěvek zřizovatele nebude vysoký. Josef Jalůvka prosadil oddálení termínu na vyžádání souhlasu Ministerstva financí ČR ke změně zřizovací listiny na 31. leden 2000.


Starostové miniregionu se sešli poprvé od komunálních voleb

K o p ř i v n i c e (hod) - Poprvé v tomto volebním období svolala kopřivnická radnice schůzku starostů mikroregionu - měst Štramberku, Příbora, Kopřivnice a obce Hukvaldy.

„Na setkání jsme se dohodli, že navážeme na to, co zde již bylo a fungovalo. Ukázalo se, že spolupráce mikrokregionu je potřebná. Na schůzce jsme se dohodli na spolupráci na projektu Lašská brána, hovořili jsme o další spolupráci na cyklostezkách. Na jednání se hovořilo o podnikatelském areálu, o rozhledně a o možnostech spolupráce kabelových televizí. Vzhledem k tomu, že je zde hodně problémů, které bychom mohli řešit společně, dohodli jsme se, že pracovní schůzky budou vždy po dvou měsících, příští jednání bude v lednu v Příboře,“ řekl starosta Jiří Tichánek.


Dakar letos přijde na sedm a půl milionu

K o p ř i v n i c e (dam) - Zhruba sedm a půl milionu korun vynaložila Tatra na účast svého továrního týmu na Rallye Paříž - Dakar - Káhira. Tato částka by se podle představ automobilky měla vrátit především v možnosti ověřit si v extrémních provozních podmínkách inovace jejich vozů pro sériovou výrobu.

Do Afriky letos tatrováci připravují dva soutěžní vozy. Automobil T 815-2 ZE R 55 „Pumu“ by měl za asistence Radomíra Stachury a Petra Gilara řídit pětinásobný vítěz Rallye Paříž - Dakar Karel Loprais. Druhý z připravovaných vozů - T 815-2 HAS povede posádka Bedřich Sklenovský, Milan Kořený a Josef Kalina. Dalším členem soutěžního týmu kopřivnické automobilky se stane Petr Hamerla, který by měl po loňsku opět přijmout roli „létajícího mechanika“. Sedmičlennou skupinu dodatečně rozšíří další mechanik určený pro druhý soutěžní vůz.

Na základě loňských zkušeností Tatra najala pro letošní ročník Dakaru frenštátskou společnost DUO Lopraisova bratra Milana, která je odpovědná za účast oficiálního továrního týmu na soutěži.

Lepší by letos měla být také informovanost o průběhu rallye. Spolu s továrním týmem Tatry by totiž letos měl na černý kontinent jet také profesionální novinář.


Slumeko poslalo zpracovat milion plastových láhví

K o p ř i v n i c e (ili) - Jedním milionem vytříděných a odvezených umělohmotných láhví se může pochlubit firma Slumeko, s. r. o. V těchto dnech firma, která se mimo jiné zaobírá svozem a tříděním komunálního odpadu, vypravila během desíti měsíců letošního roku čtvrtý kamion s PET láhvemi k dalšímu zpracování.


Kabelovka testovala možnosti datových přenosů

K o p ř i v n i c e (dam) - Seminářem, na který se sjelo asi šedesát kabelových operátorů z celé republiky, skončil pokus, v rámci kterého zkoušela místní kabelová televize využít své rozvody také k přenosům dat.

„Ve spolupráci s firmou Expert & Partner engineering jsme zkoušeli technologii, která by byla použitelná pro připojení na internet, ale i propojení jednotlivých firem a domácností na úrovni přenosu dat,“ řekl ředitel KTK Jan Bittner. V rámci testu bylo instalováno sedm modemů v různých částech města, aby bylo možné vyzkoušet, jak by se podobná síť chovala. V případě instalace tohoto systému by byla vytvořena jakási interní síť v rámci města, tu je pak možné propojit s jinými metropolitními sítěmi, ale také s internetem. Tento systém umožní nejen přístup na internet, ale například také on-line práci na počítači na druhém konci města.

Zavedení potřebné technologie by stálo kolem milionu korun a při současném zájmu o tomto kroku KTK neuvažuje. „Bylo by potřeba několik stovek uživatelů, aby se podobná investice vyplatila,“ řekl Bittner. Přesto, že za tuto službu by její uživatel zaplatil zhruba stejnou částku jako při ’serfování’ prostřednictvím Telecomu, výhodou je rychlost připojení. Ta dosahuje neuvěřitelných dvou megabitů. „Je to taková rychlost, že je možné takovou službu využít například k vysílání filmů na objednávku. Uživatel si pouze vybere titul a ten mu bude prostřednictvím sítě odvysílán v DVD kvalitě.

Organizátor semináře Pavel Číž z firmy Expert & Partner engineering navíc tvrdí, že pokud kabeloví operátoři nezaspí, budou schopni po skončení monopolu SPT Telecom v roce 2001 převzít jeho dominantní pozici na trhu v poskytování připojení k internetu. „Jedná se o velký reklamní trh a hlavně jde o rozšíření služeb klientům,“ tvrdí Číž.


Součástí tříděného odpadu jsou i krabice Tetrapacku

K o p ř i v n i c e (ili) - Novinkou pro občany Kopřivnice a místních částí je sběr obalů Tetrapacku v rámci separovaného odpadu. Jedná se o krabice od mléka, džusů a vína, které po opláchnutí může občan vhodit do kontejnerů s papírem. Pracovníci firmy Slumeko, s. r. o., žádají občany, aby krabice z úsporných důvodů vhazovali ve stlačeném stavu.

Vedoucí odpadového hospodářství Jiří Sopuch z firmy Slumeko, s. r. o., se spolu s jejím ředitelem Karlem Březinou, zúčastnili jednání se zástupci ostravské firmy na zpracování směsného odpadu. „Firma BaS Recycling Ostrava bude dalším z odběratelů směsného komunálního odpadu, do kterého patří PET láhve, igelit, kelímky od jogurtů a další plastový odpad. V současné době má výstavba zpracovatelské linky tříměsíční skluz, proto ještě ke konkrétní dohodě nedošlo,“ uvedl Jiří Sopuch.


Úkolem politiků je praktické naplňování proklamací o vstupu do Evropské unie

Vážení čtenáři,

následující dvě části našeho seriálu o Evropské unii se pokusí bez emocí shrnout výsledky hodnocení, které obsahovala pravidelná zpráva EU za rok 1999 o ČR a jejím pokroku v procesu přistoupení k EU. Bez emocí proto, že zpráva již vyvolala až sebemrskačskou odezvu v médiích. Oprávněně byla kritizována vláda i parlament za nedůslednost v úsilí o sbližování s rozvinutější částí Evropy.

Osobně považuji za klíčové sdělení publikované ve zprávě: „Komise zjistila (stejně jako v roce 1998), že ekonomiky v Polsku, Maďarsku, na Kypru, v Estonsku, Slovinsku a České republice mohou být považovány za fungující tržní ekonomiky, ačkoli situace v České republice vyvolává znepokojení.

Jestliže EU považuje za nutné zaznamenat trend, který zpochybňuje naše směřování od roku 1989, je to alarmující pro naši demokratickou veřejnost a tu část politického spektra, pro kterou není cílem návrat do poměrů před deseti lety. Je tedy nutno opět jasně stanovit, co většina občanů považuje za hlavní cíl naší společnosti pro nejbližší roky a nepřipustit změny na cestě k jeho dosažení. Úkol nás politiků vidím v praktickém naplňování proklamací o vstupu do EU jako o prioritě České republiky a to při práci v Parlamentu ČR, při politických aktivitách i při kontaktech s občany.

Výsledky hodnocení nelze směstnat do jednoho krátkého článku. Dnes si shrneme tu radostnější část zprávy, kritice bude věnován příspěvek příští.

Co tedy EU na České republice za poslední rok hodnotila pozitivně? To, že naše republika má rysy demokratického státu se stabilizovanými institucemi a jsou u nás dodržována lidská práva a svobody. Akceptována byla i skutečnost, že si vláda stanovila vstup do Evropské unie jako prioritu. Z ekonomické oblasti jsou to makroekonomické ukazatele, tedy pokles deficitu obchodní bilance, nízká inflace, náznak obratu k ekonomickému růstu, privatizace bank a vládní strategické dokumenty.

V plnění podmínek vstupu do EU byl zaznamenán pokrok ve volném pohybu služeb, především v bankovnictví a pojišťovnictví, dále zavedení antimonopolního práva a byl oceněn projekt „Národní informační politika“. Celkově dobře vyznělo hodnocení vzdělání a výchovy mládeže a Evropská unie rovněž zaznamenala zvýšení prostředků ze státního rozpočtu pro vědu a technologický rozvoj. I u telekomunikací ocenila pokračování rozvoje sektoru a stejně tak hodnotila dopravní infrastrukturu. Statistiku zpráva vyzvedává jako jedinou oblast, ve které je legislativa uspokojivě harmonizovaná s předpisy Evropské unie.

Opatrné uspokojení se objevilo nad redefinováním koncepce průmyslové politiky, hlavně pro zachování principů neintervence státu a tržní orientace hospodářství. Pouze relativní spokojenost komise vyplynula z hodnocení rozvoje malého a středního podnikání v naší republice. Zatímco u kritizovaného zemědělství zpráva konstatovala alespoň klad v přijetí plánu zemědělského rozvoje a rozvoje venkova, u energetiky nenašla pozitivního nic. Zpráva neopomenula zmínit první reformní kroky v regionální politice a vládní opatření v politice zaměstnanosti. V oblasti spravedlnosti a vnitra s výjimkou boje proti drogám nenašla komise nic dalšího, s čím by vyjádřila spokojenost. V legislativě akceptovala koncepci vízové politiky, modernizaci vízového procesu a přijetí novely trestního zákona.

Z uvedeného výčtu je patrno, že nejsou na místě pocity méněcennosti a že se do Evropy postupně vracíme. Obrázek o tom, co musíme v nejkratší možné době stihnout, si uděláme příště nad výčtem nedostatků, které nám zpráva vytkla.

Josef Jalůvka,
poslanec Parlamentu ČR


Buzková chválila ideu podnikatelské zóny

K o p ř i v n i c e (hod) - Minulý týden v pátek vedení města přivítalo na radnici místopředsedkyni ČSSD a poslankyni Parlamentu ČR Petru Buzkovou, která v ten den navštívila mimo jiné Gymnázium v Bílovci a večer se zúčastnila besedy o demokracii. My jsme jí položili čtyři otázky.

Vy jste dnes jednala v Tatře, o čem jste hovořili?

Já bych to nenazvala jednáním, já bych to nazvala spíše příjemnou pracovní schůzkou.

Na schůzce na radnici jste hovořili o podnikatelském areálu. Co si myslíte o aktivitě, kterou vedení města vyvíjí?

Myslím si, že je to výborná aktivita, protože takovýto podnikatelský areál může řešit zaměstnanost nejen konkrétního města, ale i okolního regionu. Představitelé města mi ukazovali na mapě, kde bude areál a jak bude velký, i jakým způsobem se dnes vlastně jedná o jeho dalším využití. Myslím si, že je to vynikající nápad. Pokud se podaří uskutečnit tuto myšlenku, vedení města udělalo ohromný kus práce a i kdyby do konce volebního období už neudělalo vůbec nic, tak udělalo pro město strašně moc.

Jak často jezdíte na takováto jednání?

Je to velice různé. V tomto týdnu je to můj jediný výjezd, ale jsou týdny, kdy mám výjezdy dva nebo tři. V období, kdy se blíží volební kampaň, je výjezdů i sedm do týdne.

Kdy myslíte, že se schválí zákon, který by umožnil postihovat podniky, které nevyplácejí mzdy zaměstnancům?

Já v tuto chvíli nevím, zda je tento návrh obsažen v některé konkrétní legislativní předloze, která zde je. Ono samozřejmě je potřeba hledat optimální řešení tohoto problému. Protože nebylo by asi šťastným řešením, kdyby byl postižen podnik, který se dostal do konkrétní chvilkové platební neschopnosti, přestal platit mzdy svým zaměstnancům a byl postižen způsobem, že by v konečné fázi zanikl. To by asi nebylo řešení, které by kdokoli chtěl, protože lidé nejen, že by nedostali vyplacenou mzdu, ale nakonec by přišli i o práci. Je třeba hledat takové řešení, aby si žádná firma nemohla dovolit bezdůvodně vyplácet svým zaměstnancům mzdy a ani by to nemělo být řešení, které by mohlo vést ke zbytečné likvidaci některých podniků.


Jednota v pohledu na listopad ’89 se vytratila

K o p ř i v n i c e (dam) - Ačkoliv v roce 1989 byli lidé ve věci změny politického systému z totalitárního na demokratický jednotní, po deseti letech od listopadových událostí je situace zcela jiná. Ačkoliv většina stále chápe ’Sametovou revoluci’ jako pozitivní, skupina těch, kterým se stýská po starých pořádcích, roste. Také mezi Kopřivničany jsou lidé spokojeni a nespokojeni. Většině nespokojenců chybí hlavně sociální jistoty. Mnozí z dotázaných místo odpovědi na otázku, co pro ně znamenala změna společenského systému před deseti lety, jen zklamaně mávli rukou.

Bohuslav Ficek (důchodce)

Známená to pro mne úplnou samostatnost a svobodu. Akorát potíž je v tom, že už mám těch roků moc a nemůžu podnikat. Kdybych byl mladší, tak se přiznám, že bych nebyl pro společnost tak angažovaný jako jsem, protože bych dal přednost podnikání.

Jana Sykorová (administrativ. pracovnice)

Myslím, že ne zcela všechno se povedlo, je sice dobré, že můžeme cestovat, ale na druhou stranu, kde na to mám brát. Tehdy jsme si mysleli, že se budeme mít dobře i my. Teď doufám, že se toho dočkají alespoň moje děti.

řich Rys (knihkupec)

Tehdy změny znamenaly krok k daleko větší občanské svobodě, která tady nepopiratelně nebyla. Znamenaly i krok k ekonomické svobodě. A v podstatě totéž to pro mě znamená i v tuhletu chvíli. Přestože ne všechny věci probíhají, jak si člověk před deseti lety představoval, tak pokračují směrem k demokratickému systému občanské společnosti a ekonomické nezávislosti.

Josef Šenk (mechanik)

Tehdy jsme si všichni mysleli, že bude líp a v něčem taky je. Podle mě, ale převládají špatné stránky. Bojíme se o práci a jen málo co si můžu ze svého platu dovolit.

Jan Ullrich (úředník) Ani zdaleka není všechno podle mých představ. Když jsem v devadesátém poprvé jel na západ, myslel jsem si, že to tady bude za chvíli taky. Bohužel není a jak to vypadá taky dlouho nebude. Myslím, že bychom potřebovali něco jako ’kapitalizmus s lidskou tváří’.


Trpělivost a zručnost zdědila třináctiletá Monika po otci

K o p ř i v n i c e (ili) - Šestým rokem existuje kroužek paličkování při Domu dětí ve Štramberku. Jeho jedenáct členek se schází každý čtvrtek, aby pokračovaly pod odborným vedením ve svém díle.

Mezi pravidelné návštěvnice kroužku patří i třináctiletá Monika Sochová, jejíž práce byla vyznamenána při poslední návštěvě delegace z družebního města Zwönitzu. Vyznamenání je o to hodnotnější, že město patří k tradičním střediskům paličkovaných krajek v Německu.

„Podle návrhu z Vamberku jsem upaličkovala hlavu ženy s náhrdelníkem,“ komentovala svou práci Monika Sochová, která se paličkování věnuje čtvrtým rokem. Práce jí trvala téměř tři týdny, a že sklidí takový úspěch, netušila.

Na Městském úřadě v Kopřivnici, kde byla pozvána k převzetí pamětní plakety města Zwönitzu a dalších upomínkových předmětů, se setkala se čtyřčlennou německou delegací a vedením města.

Monika se svěřila, že paličkuje hlavně pro radost a svými výtvory obdarovává rodinu a kamarádky. Zručnost a trpělivost patrně zdědila po svém otci Stanislavu Sochovi, který je významný štramberský řezbář.


Stíny

14. 11. oznámeno vloupání do společné sklepní místnosti na ulici Pod Bílou horou a odcizení jízdního kola zn. Author

15. 11. došlo k vloupání do ZŠ na ulici 17. listopadu, kde neznámý pachatel rozbil skleněnou výplň okna v přízemí a odcizil radiomagnetofon, odložený na parapetu třídy

16. 11. oznámeno vloupání do vozidla zn. Škoda Felicia u krytého bazénu a odcizení rádiopřijímače

19. 11. došlo opětovně k vloupání do dvou vozidel zn. Škoda Felicia u krytého bazénu a odcizení rádiopřehrávačů

21. 11. neznámý pachatel se vloupal po rozbití skleněné výplně okna do objektu požární zbrojnice na ulici Štramberské a následnému odcizení finanční hotovosti

21. 11. v pět hodin ráno přijala hlídka městské policie oznámení z baru Kimex, kde obsluhující personál požádal o pomoc z důvodu, že mají problémy s hosty. Hlídka na místě sjednala pořádek, výtržníci se uklidnili a po zaplacení za asistence hlídky se rozešli domů

22. 11. v 7.30 hodin byla přichycena v prodejně Benes na ulici Obránců míru žena při odcizení zboží. Tato skutečnost byla telefonicky oznámena na služebnu městské policie. Hlídka na místě zajistila totožnost dotyčné a za přestupek proti majetku jí byla uložena bloková pokuta


Cestovka Mirtour podporuje obnovu vyhořelých chat

K o p ř i v n i c e (ili) - Vyhoření Zbojnické chaty ve Vysokých Tatrách, motivovalo Cestovní kancelář Mirtour k tomu, aby se přidala k finanční sbírce za její obnovení.

„Podařilo se nám od účastníků sedmi zájezdů vybrat 2 500 Kč, které jsme předali prostřednictvím Horské služby ve Starém Smokovci,“ uvedla Karla Konvičková, pracovnice zmíněné cestovní kanceláře.

Akci obdobného charakteru chystají zaměstnanci CK Mirtour i na podporu znovu vybudování vyhořelého turistického hotelu na nejvyšším vrcholu Beskyd Lysé hoře.


© Kopřivnické noviny

Poslední aktualizace: 07.01.2005 08:12