Kultura

V příborském muzeu probíhá výstava masopustních masek

P ř í b o r (dam) - Až do konce listopadu bude možné prohlédnout si v novém výstavním sále příborského muzea výstavu zaměřenou na masky z českých lidových zvyků.

Autory výstavy jsou Ludvík Baran a Jitka Staňková. Kromě samotných masek je na výstavě možné vidět také řadu fotografií dokumentující slavnosti, při kterých se používají.

Masky kdysi provázely život na venkově po celý rok, dnes se však objevují jen o Masopustu, na svátek svatého Mikuláše případně na Lucii. Jen ojediněle je možné se s nimi setkat také při oslavách slunovratu a jízdách králů. Výstava určitě nabídne zajímavý pohled na polozapomenutý odkaz našich předků, řada masek totiž nezměnila svou podobu nejméně sto padesát let.


Hukvaldy ožijí hodokvasem

H u k v a l d y (dam) - Poslední akcí letošní sezony na hradě Hukvaldy budou sobotní Hukvaldské hradní hodokvasy. Od desíti hodin by měl v hradní mótě probíhat bohatý program. Připravena jsou scénická vystoupení, pohádky pro děti, ale i drastičtější podívaná v podobě popravy lapků, či dokonce mučení čarodějnic. Celý letošní kulturní program na Hukvaldech zajišťoval Fond Janáčkovy Hukvaldy a s jeho prací mohli být návštěvníci hradu určitě spokojeni.


Kruh přátel hudby čeká vystoupení pěveckého sboru moravských učitelů

K o p ř i v n i c e (dam) - Netradičně v neděli a navíc v katolickém domě se uskuteční další z koncertů série Kruhu přátel hudby, tentokrát vystoupí Pěvecké sdružení moravských učitelů. To vzniklo roce 1903 v Kroměříži a od té doby uvádí pravidelně své koncerty v městech naší republiky i v zahraničí.

Koncertní činnost v roce 1999 byla zahájena v Opavě a v Ostravě, kde byly mimo jiné uvedeny kantátové skladby s doprovodem členů Janáčkovy filharmonie Ostrava od Johannesa Brahmse Rapsodie, Leoše Janáčka Na Soláni Čarták a Antonína Dvořáka TE Deum.


Svobodnému divadlu se návrat na prkna nepovedl

foto6.gif (25381 bytes)

Rostislav Vicher v roli sexuologa Pindíka vyšetřuje ve své ordinaci svého kolegu Bohumíra Bila alias poslance Poklopce.
Foto: David Macháček

K o p ř i v n i c e - Ačkoliv sobotní vystoupení Svobodného divadla v Kopřivnici bylo vůbec první a také fraška O trampotách poslance Poklopce byla autorským debutem, nemohli být členové tohoto nově vzniklého divadelního souboru s tím, co předvedli, spokojeni.

Ačkoliv všichni tři hrající členové Svobodného divadla mají již zkušenosti s vystupováním se skupinou Holubec, vypadalo to, jako by na jevišti stáli poprvé. Zejména pak Bohumír Bil v titulní roli Poklopce působil, jako by byl jen narychlo sehnaným záskokem.

Rozhodně největším úskalím představení byl text. Zatímco Holubec inscenoval osvědčené hry Cimrmanovských autorů Svěráka a Smoljaka a mohl diváka pobavit alespoň osvědčenými replikami, uvedení autorské hry bylo evidentně nad síly Svobodného divadla. Nejen, že skutečně vtipných a neotřelých momentů bylo v představení pomálu, ale autoři rozhodně nectili pravidlo, že opakovaný vtip přestává být vtipem a neustálým opakováním jednoho tématu kvalitu představení ještě zhoršovali. To bylo nejpatrnější v závěrečné části hry, kdy se zdálo, že po určité době hercům vypadl text a jeho neustálým ’omíláním’ se snažili hru natáhnout na předpokládanou délku. Samotná hra je složena ze tří výstupů (jeden se odehrává v parlamentu, druhý v ordinaci sexuologa a třetí v hospodě), které jsou násilně slepeny třemi přednáškami (zřejmě pozůstatky z ’Cirmmanovského období’) amatérského vědce - poslance Poklopce. Do derniéry by mělo Svobodné divadlo tuto hru uvést ještě dvakrát, a to 20. v Rybí a 23. října v novojičínském klubu Galerka.

David Macháček


Populární bavič Petr Novotný vystupuje skoro denně a ještě řídí velkou firmu

foto1.gif (43852 bytes)

Ačkoliv podle svých slov na každé fotce vypadá jako ’debil’, pózoval populární komik Petr Novotný při svém vystoupení v Kopřivnici celkem ochotně.
Foto: David Macháček

K o p ř i v n i c e (dam) - Vyprodaný sál kulturního domu očekával minulou středu příjezd populárního komika Petra Novotného. Ten do Kopřivnice přijel s pódiovým ekvivalentem populárního televizního pořadu Novoty.

Zatímco většina umělců přijíždí na své představení několik hodin předem, Petr Novotný dorazil zhruba půl hodiny před začátkem produkce. “Včera jsem byl v Bratislavě a ve Šternberku. Dneska ráno jsem ještě vysílal z Prahy Dobrý kafe, potom jsem měl v Českých Budějovicích tiskovou konferenci k jednomu z pořadů, který připravuji, a teď jsem tady,” popisuje své zaneprázdnění Novotný, který je nejen bavič, ale také úspěšný podnikatel. Ani v deset hodin, kdy Novotný odešel z pódia, jeho pracovní den neskončil. “Musím jet do Prahy, nebudu mít čas,” odmítl nabízenou večeři. “Mám domluvených několik telefonů a cestou musím ještě v autě, v mojí mobilní kanceláři, pracovat,” řekl Novotný.

Podobný pracovní režim je pro Novotného denním chlebem. “Vystupuji skoro každý den. Mám asi devět druhů pořadů a s těmi jezdím. Dlouho jsem přemýšlel, proč to dělám, ale až nedávno jsem na to přišel, jsem normální exhibicionista,” vyznal se Novotný.

Rozdíl mezi prací na jevišti a v televizi je prý markantní. “I když to tak nevypadá, tak v televizi vůbec neimprovizuji, zatímco na jevišti je mé vystoupení čistá improvizace. Nikdy dopředu nevím, o čem budu mluvit. Když před sebou máte publikum, velmi rychle poznáte, co chce slyšet. V pódiových vystoupeních také vznikají věci, které pak použiji v televizi,” uzavřel Novotný.

 

 


Kino Puls promítne dva velmi kvalitní filmy

K o p ř i v n i c e (dam) - Po komerčních snímcích s masovou návštěvností se tento týden na programu kina Puls objevily dva poněkud ’umělečtější’ snímky.

Prvním z nich je dvěma Oscary oceněný snímek italského režiséra Roberta Benigniho Život je krásný a druhým je nový film Jaroslava Brabce Kuře melancholik.

Překvapivě odpolední představení začínající o půl šesté jsou věnována oscarovému snímku. Jeho děj začíná v roce 1938 v Itálii. V malém provinčním městečku sní šarmantní číšník Guido svůj sen o vlastním knihkupectví. Nejen, že jej realizuje, ale jeho kouzlu dlouho neodolá ani učitelka Dora, a to i přes to, že je zasnoubena s fašistickým potentátem.

Pět let na to se jim narodí syn a zdá se, že nic nemůže jejich rodinnou idylku překazit. Opak je pravdou, právě v té době totiž Itálii obsadí Němci. Židé, kteří byli až doposud italskými fašisty relativně tolerováni, se velmi rychle ocitají na deportačních seznamech. Na těch své jméno najde i Guido se svým synem.

Hlavní snahou Guida, kterému začíná tuhnout úsměv na rtech, je uchránit svého synka před krutou realitou koncentračního tábora. Proto mu namluví, že jde jen o výlet spojený s bojovou hrou. Ten, kdo první získá 1 000 bodů, vyhraje opravdový tank.

První polovina filmu je hlavně situační komedií, která se po příjezdu do koncentráku mění v nezvykle dramatický tvar. V žádném případě však nejde o běžnou tragikomedii.

Benigni, který film režíroval, byl spoluautorem scénáře a za svůj brilantní herecký výkon získal cenu americké filmové akademie pro nejlepšího herce v hlavní roli. Benigni se svým filmem udělá opravdovou díru do světa. Ještě před udílením zlatých sošek v Los Angeles získal film na třicet prestižních cen včetně ocenění pro nejlepší evropský film roku.

Na rozdíl od předchozího filmu je Kuře melancholik žhavou novinkou, poprvé bylo uvedeno třicátého září.

Za realizaci tragické balady z přelomu minulého a tohoto století bojoval kameraman a v tomto případě také režisér a scénárista Jaroslav Brabec velmi dlouhou dobu, nakonec se mu však projekt naštěstí podařilo zrealizovat.

Vynikající, i když velmi tvrdý příběh je ozdoben především skvělými hereckými výkony představitelů jak v hlavních rolích (Karel Roden, Vilma Cibulková) tak také v epizodních postavách, kde zazářili Vlasta Chramostová a Lubomír Kostelka.


Podkroví muzea Fojtství zaplnily stovky různých kovových odlitků

K o p ř i v n i c e (dam) - Novou výstavu právě před týdnem otevřeli v podkrovní výstavní síni muzea Fojtství. Tentokrát prostor zaplnily exponáty putovní výstavy brněnského technického muzea s přiléhavým názvem Odlitek - Průvodce životem.

Řečeno slovy autorů výstavy Martina Kroužila a Martina Mrázka: “Cílem výstavy je ukázat opomíjenou krásu, zdánlivě chladného odlitku, který nás v životě doprovází na každém kroku.”

Většina návštěvníků bude opravdu překvapena, že odlitky nejsou jen těžké kusy kovu, ale mohou být a mnohdy jsou i uměleckými díly. Na výstavě je možné se seznámit nejen s nejrůznějšími slévárenskými technikami, ale hlavně s jejich současnými a historickými výrobky. Lampy, schodiště, náhrobní kříže, kamna, plakety, zbraně, svícny, hodiny, kování, kliky, šicí stroje, váhy, zvony, kuchyňské potřeby a mnoho dalších věcí vyrobených právě odléváním si bude možné prohlédnout na Fojtství do poloviny ledna.

Sponzorem výstavy je Slévárna Tatra, která shodou okolností příští rok oslaví sto čtyřicet let své existence. Hraví návštěvníci výstavy mohou navíc hádat účel jednoho z vystavených předmětů a vylosovaní výherci obdrží vstupenky do Technických muzeí v Brně a Kopřivnici.


Dr(o)bečky z knihovny

Milí čtenáři,

před 3 týdny se nás sešlo v dětském oddělení knihovny 30 zájemců dychtivých zvědět, co to je homeopatie. Třicítka - to je číslo tzv. akorát, tak jako v životě; ani málo, ani moc. Když přednášku shrnu, všichni jsme měli možnost se dozvědět, že homeopatie je způsob léčby, současnými metodami zatím neobjasnitelný (ale fungující), kdy se léčí ne příznaky nemoci, ale celý člověk, a to léky, které vyvolávají podobné příznaky jako má naše nemoc. Někdo možná odešel z přednášky silně znechucen, jiný zase s myšlenkou “to musím zkusit a mít”. Každý má totiž právo se rozhodnout a zvolit. Stejně tomu bude asi při přednášce následující, na kterou vás chci pozvat. Tématem další schůzky zájemců o svoje zdraví - a nejen o zdraví - bude totiž naše stravování a výživa a vliv jídla na zdraví vůbec. Pravděpodobně si mnohý z vás řekne - zase mi chce někdo mluvit do toho, co dělám či nedělám. Můj děda se živil jen špekem a slivovicí a zemřel v 90-ti letech! Tak co! No to právě budete mít možnost uslyšet a srovnat si v hlavě. Svoje čerstvě nabyté zkušenosti si pak budete moci vzápětí ověřit na chystaných Dnech zdraví v Kopřivnici. Ale o tom někde jinde a jindy. Hlavně nezapomeňte: přednáška “Jsme to, co jíme” se uskuteční opět v městské knihovně, a to 20. 10. 1999 v 18.00 hodin. Vstup zdarma. Všichni budete vítáni.

Zve Ludmila KARLÍKOVÁ


Přípravy na taneční koncert v krytu prý probíhají hladce

K o p ř i v n i c e (dam) - Dnes již vrcholí přípravy na zítřejší koncert britské skupiny Transglobal Underground Sound System. “S přípravou jsme začali v pondělí odpoledne, takže všechno by mělo proběhnout hladce,” řekl organizátor koncertu Víťa Váňa. Ten už má zkušenosti s přípravou mnohem většího koncertu v loňském roce.


Soutěž! Soutěž!

Vítězem soutěže o lístky na koncerty obou britských kapel se stala Dana Kostelecká, Příbor 1505.

Výhru si může vyzvednout v průběhu dneška a zítřka mezi osmou a šestnáctou hodinou v redakci KN v anexu Městského úřadu v Kopřivnici.


© Kopřivnické noviny

Poslední aktualizace: 05.01.2004 10:32